Lipt. Štiavnica
V Liptovskej Štiavnici nájdeme zvyšky novorenesančného kaštieľa, postaveného okolo roku 1640, zničeného v 2.svetovej vojne. Kultúrnou pamiatkou je pekný neskororenensančný kaštieľ a park pri kaštieli, v strede obce, zo 17.storočia a zbarokizovaný v roku 1750. V roku 1880 bol rozšírený z dvojvežového na štvorbežový. Dnes slúži ako rímskokatolícky kostol.
Kaštieľ v Liptovskej Štiavnici
Kaštieľ je mladší ako Jánošovskuo a je postavený v neskororene-
sančnom štýle niekedy v období 17. storočia. Bol to typ dvojvežového blokového opevneného kaštieľa.
V roku 1750 bol prestavaný do barokovej podoby a v roku 1880 bol rozšírený o dve veže, takže v súčasnosti má štyri okrúhle nárožné veže.
Posledný vlastník kaštieľa Egon Rakovský sa stal v 20-tych rokoch maďarskýmštátnym občanom a kaštieľ s príslušnými stavmi si ponechal, ale nepoužíval ho. Role, lúky, lesy a pasienky prenajal statkárovi Obrcianovi, lebo sa sám zdržiaval v Maďarsku. Nábytok a celé zariadenie odviezol do Budapešti. Ponechal v ňom zariadené len dve izby, pre prípad, že by sa zdržiaval v Liptovskej Štiavnici.
V roku 1944 je kaštieľ čiastočne zdemolovaný, pretože Egon Rakovský odchádza na jar ako major maďarskej armády do činnej vojenskej služby a celý svoj majetok zveril Eugénii Byckerovej, príslušníčke nemeckej národnosti. Táto pred povstaním z obce utiekla a kaštieľ zanechala napospas osudu.
V roku 1945 po oslobodení všetky cenné historické predmety zo zbierky Štafana a Egona Rakovského, ktoré ešte ostali v kaštieli, prevzalo Liptovské múzeum v Ružomberku, kde sa aj nachádzajú dodnes. V roku 1946 bol kaštieľ skonfiškovaný a stal sa vlastníctvom štátu. V päťdesiatychrokoch bol kaštieľ opravený a v jeho priestoroch sa nakrúcali viaceré scény slovenského filmu Zemianska česť, nafilmovaného na motívy diela Jána Kalinčiaka Restavrácia. Slovenská televízia tu nakrútila aj niektoré zábery tretieho dielu 13-dielneho seriálu Vivat Beňovský.
Do roku 1999 slúžil kaštieľ na cirkevné účely a konali sa tu pravidelne rímskokatolícke bohoslužby.
Pred dokončením nového kostola v obci prešiel kaštieľ do súkromného vlastníctva.
Kaštieľ Jánošovskuo, Liptovská Štiavnica
Do roku 1945 stál v Liptovskej Štiavnici aj ranorenesančný opevnený kaštieľ. Tento kaštieľ nazývaný Jánošovskuo bol postavený niekedy začiatkom 15.storočia. Bol typom blokového opevneného vodného kaštieľa.
Bol dvojpodlažný s pravidelným štvorhranným pôdorysom. Na jeho severnej strane sa nachádzala masívna štvorhranná trojpodlažná veža a na jej úpätí bola brána s padacím mostom. Kaštieľ je pomenovaný Jánošovskuo podľa majiteľa Jána Rakovského, ktorý ho dal v roku 1644 obnoviť. Asi od konca 19. storočia bol kaštieľ neobývaný a pustol. Majitelia Rakovskovci po vzniku Československej republiky väčšinou žili v Maďarsku a nejavili o kaštieľ záujem. V období druhej svetovej vojny bol kaštieľ pomaly rozoberaný a v roku 1946 bol zbúraný stavebníkmi rodinných domov, ktorí dostali v týchto miestach pridelenú pôdu.